Szparagi goszczą na polskich stołach zaledwie przez kilka tygodni w roku. Nie brakuje jednak osób podkreślających, że są to ich ulubione tygodnie. Chrupiące i jędrne rozpływają się w ustach i dla nikogo nie jest dziwnym to, że wielu osobom trudno jest oderwać się od nich. Niestety, nie brakuje też osób rezygnujących z tego przysmaku w konsekwencji porażek kulinarnych poniesionych podczas przygotowywania szparagów. Warto więc poznać kilka tajników odnoszących się do ich gotowania, a następnie – podjąć jeszcze jedną próbę ich przygotowania.

Wybieramy szparagi do gotowania

O sukcesie kulinarnym przesądza szereg podejmowanych przez nas aktywności. Nie ma więc zaskoczenia w tym, że duże znaczenie odgrywa sam zakup odpowiednich szparagów. Najlepiej sięgać po te najbardziej jędrne, przed zakupem dobrze jest przy tym upewnić się, że są one wolne od zielonych przebarwień. Dużą rolę odgrywa sam sposób przechowywania szparagów w sklepie. Jeśli więc mamy możliwość wyboru, kupujmy przede wszystkim te, o których wiemy, że oczekując na nas były przechowywane w wodzie, aby nie doprowadzić do wysuszenia ich końcówek. Co ciekawe, szparagi nie powinny być również zbyt grube. Jeśli ich grubość przekracza 1 centymetr, wcale nie muszą być tak smaczne, jak się tego od nich oczekuje. Zakup szparagów można planować z wyprzedzeniem, nie są to jednak warzywa, które nadają się do tego, aby kupować je na zapas. W lodówce mogą być przechowywane maksymalnie przez trzy dni.

Przygotowujemy szparagi

Jeszcze zanim przystąpimy do gotowania szparagów, musimy je w odpowiedni sposób przygotować. Pamiętajmy więc, że należy je nie tylko umyć, ale i osuszyć. Szparagi dzieli się na białe i zielone. Białe są bardziej włókniste, przed gotowaniem dobrze jest więc obrać je, aby cieszyły nas delikatnym smakiem. W tym celu można skorzystać ze specjalnej obieraczki do szparagów, choć klasyczna obieraczka do warzyw również nie powinna nas rozczarować. Co do zasady, u dołu odcina się około 1/3 warzywa, choć zwykle przy świeżych szparagach wielkość ta nie przekracza 2 centymetrów. Jeśli dysponujemy zielonymi szparagami – ich obieranie nie jest konieczne, choć nadal zaleca się pozbycie się zdrewniałych końcówek.

Gotujemy szparagi

Jeśli chcemy przygotować naprawdę smaczne szparagi, powinniśmy zaopatrzyć się w wysoki, stosunkowo wąski garnek pozwalający nam na gotowanie ich na stojąco. Najdelikatniejszymi częściami tych warzyw są główki, nie ma więc podstaw do tego, aby zalewać je wodą. Zmiękną pod wpływem pary i będą znacznie smaczniejsza. Oczywiście, brak garnka do szparagów nie jest przeszkodą, której nie da się pokonać. Doskonale powinien sprawdzić się także klasyczny garnek, o ile nie jest aluminiowy.

gotujemy

Gotując szparagi na stojąco, najlepiej związać je nitką, aby gotowały się równo. Warto pamiętać, że nie można ich rozgotować, najlepiej więc nie trzymać zielonych szparagów w wodzie dłużej niż 10 minut, a białych – dłużej niż 15. Jeśli chcemy podać smaczne białe szparagi, nie powinniśmy też ich solić. Miękkość warzyw najlepiej sprawdzać widelcem.