Po ciężkim dniu wypełnionym pracą każdy z nas zasługuje na to, aby zasiąść w fotelu w salonie i przez moment nie myśleć o niczym skomplikowanym. Problem pojawia się wtedy, gdy sam fotel nie spełnia pokładanych w nim nadziei i nie zapewnia nawet chwili relaksu. Z sytuacją taką mamy do czynienia nad wyraz często. Jeśli chcemy doprowadzić do poprawy takiego stanu rzeczy, dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością zamiana zwykłego modelu na fotel wypoczynkowy. Jak znaleźć taki mebel?

Rozmiar ma znaczenie

Szukając idealnego fotela wypoczynkowego, musimy odpowiedzieć sobie na co najmniej kilka pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy tego, czy chcemy zdecydować się na fotel o niewielkich rozmiarach, czy też na dość duży model. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniami, które będą znakomicie wywiązywać się z powierzonych im funkcji. Warto jednak pamiętać o tym, że mogą występować między nimi dość istotne różnice.

Fotele z rozłożystymi i głębokimi siedziskami, zajmują dość dużo miejsca. Nawet w dużym salonie ich pozycja może być dominująca. Nie jest to problem, należy jednak mieć tego świadomość zwłaszcza, jeśli w pomieszczeniu znajduje się już inny mebel sprawdzający się znakomicie jako jego centralny punkt. Niewielkie fotele wydają się zdecydowanie mniej problematyczne, choć one również mają swoje minusy. Wiele osób zwraca uwagę na to, że nie są one aż tak wygodne, jak rozłożyste modele.

W tym miejscu warto skoncentrować się na wymiarach foteli. Eksperci są zdania, że głębokość siedziska będąca szczególnie ważnym aspektem przy zakupie, nie powinna być mniejsza niż 40 centymetrów. W innym wypadku możemy mieć spory problem z tym, aby rozsiąść się wygodnie. Wato pamiętać też o tym, że fotel wypoczynkowy musi być odpowiednio szeroki. Tu wspomina się nawet o 50 centymetrach. Parametrem, którego nie powinno się pomijać, jest także wysokość oparcia. Jeśli siedzenie w fotelu ma być odciążeniem dla naszej szyi i kręgosłupa, ta powinna wynosić przynajmniej 70 centymetrów. Oczywiście, podane wymiary należy traktować jako szacunkowe dostosowując je do idealnych potrzeb, w tym zwłaszcza wzrostu i wagi.

Przykłady najciekawszych foteli wypoczynkowych

Fotele wypoczynkowe dość znacząco różnią się między sobą. W sprzedaży https://meble-bik.pl/pol_m_meble-tapicerowane_fotele-wypoczynkowe-900.html dostępne są więc zarówno klasyczne rozwiązania, jak i propozycje zdecydowanie bardziej oryginalne. Jedną z nich jest fotel uszak. Ten ciekawy typ fotelu ma znacznie dłuższą historię niż moglibyśmy się spodziewać. Pojawił się na początku siedemnastego wieku w Wielkiej Brytanii i od samego początku był tworzony przede wszystkim z myślą o tym, aby zatrzymywać jak najwięcej ciepła. Fotel uszak i dziś jest zresztą uważany za model zachwycający swoim wyglądem, a jednocześnie walczący z przeciągami. Znakiem rozpoznawczym tego fotela są wywinięte do środka boczne elementy oparcia. To właśnie ich zadaniem jest osłanianie siedzącej w nim osoby. Mamy przy tym do czynienia z rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale i pięknym – występującym w dziesiątkach odmian, które można dopasować do każdego stylu.

nowoczesny fotel wypoczynkowy

Jeśli szukamy wygodnego fotela zrywającego z klasyką, a jednocześnie wprowadzającego do naszego domu ciepłą, przytulną atmosferę, możemy być pewni, że znakomitym rozwiązaniem okaże się także fotel kubełkowy. Ten powstał jako luźna interpretacja omawianego powyżej uszaka, dziś jednak rozwija się już niezależnie od niego. Co ciekawe, fotele kubełkowe często kojarzone są z siedzeniami samochodowymi. Takie pierwsze skojarzenie może wydawać się zaskakujące, nie ulega jednak wątpliwości, że jest trafione. Kluczem do sukcesu tego modelu jest szczególny sposób wyprofilowania siedzenia i oparcia. Te sprawiają wrażenie otulających osobę zasiadającą w fotelu. Siedzenie w takim fotelu jest wywinięte lekko ku górze. Można w nim czytać książkę, oglądać telewizję, fotel okazuje się jednak nieoceniony także wtedy, gdy marzy się nam krótka drzemka. Podobnie, jak fotel uszak, nie musi być wcale kojarzony jedynie z nowoczesnymi lub klasycznymi salonami. Nie ma takiej stylistyki, w której nie byłby utrzymany.