Witryna w salonie doskonale nadaje się do przechowywania ulubionych pamiątek, różnych drobnych przedmiotów czy nawet książek. Takie meble wyglądają elegancko i gustownie, pozostawiając wystarczającą ilość miejsca w salonie. Większość szafek jest ze szkła, dzięki czemu każdy może podziwiać ich dekorację.

Witryna w salonie

Witryna Campari
Witryna Campari

Salon w domu służy jako miejsce spotkań gości i domowników, dzielenia się pozytywnymi emocjami, relaksu, przyjemnej rozmowy. Właściwe wykorzystanie przestrzeni znacznie poprawi atmosferę w domu, stworzy przytulność i sprawi, że salon będzie po prostu funkcjonalny.

Witryny nie tylko eksponuje te przedmioty, które chcemy pokazać naszym gościom, ale też pozwalają przechowywać te elementy, które są niepożądane dla osób postronnych, istnieją zamknięte sekcje, które pozwalają chronić na przykład dokumenty przed kurzem, słońcem i brudem. Każde wnętrze powinno mieć określony styl, dlatego wszystkie przedmioty i meble dobierane są indywidualnie.

Różnice w kolorze, rozmiarze i układzie szafki mogą zarówno nadać harmonię stylowi salonu, jak i zepsuć pierwsze wrażenie. Witryny doskonale sprawdzą się w każdej aranżacji – bez względu na to, czy jest to styl klasyczny, rustykalny czy nowoczesny. Są niezwykle funkcjonalne, gdyż nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie ze względu na konstrukcje – są stosunkowo pojemne.

Jak dobrać witrynę?

Witryna Nordi
Witryna Nordi

Wiele osób decyduje się w domu na aranżacje w stylu minimalistycznym. Minimalizm charakteryzuje się lakonizmem i prostotą, dlatego masywne drewniane witryny są tutaj niewskazane. Z kolei prawie całkowicie szklane witryny będą wyglądać świetnie, a przestrzeń będzie jeszcze bardziej przestronna i otwarta. Również odpowiednie są niedrogie witryny wykonane z płyty wiórowej, tworzywa sztucznego lub płyty MDF o prostych geometrycznych kształtach z prostymi liniami i minimalnym wykończeniem.

Styl secesyjny łączy jednocześnie kilka cech całkowicie przeciwnych stylów: klasyczny, high-tech, minimalizm. Cechują go fantazyjne wzory, luksusowe materiały i jednocześnie lakoniczne formy, nowoczesny szyk.

Witryny w tym stylu są wykonane ręcznie, z wieloma detalami i dekoracjami. Styl skandynawski cechuje prostota i zwięzłość. Został zaprojektowany z naciskiem na naturalność i przyjazność dla środowiska. Witryny doskonale pasujące do skandynawskiego stylu są wykonane z materiałów drewnianych przy użyciu szkła i luster z różnymi obróbkami: z tworzywa sztucznego lub metalu. Szkło do witryn jest wykonane w specjalnej technologii: jest hartowane dla większej wytrzymałości, aby mogło wytrzymać ciężkie przedmioty i nie pękło pod dużym ciężarem.

Witryny mogą być zawiasowe, kątowe lub modułowe. Zestawy modułowe mają tę zaletę, że można je łatwo i szybko przestawiać, zamieniać, dodawać lub usuwać część zestawu. Dotyczy to szczególnie małych salonów, w których często nie możemy pozwolić sobie na takie rozplanowanie mebli, jakbyśmy sobie tego życzyli. Sam wybór zależy jednak od naszych indywidualnych potrzeb i oczywiście możliwości budżetowych.

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą ze sklepu internetowego Meble BIK.