Obecna sytuacja pandemiczna zmusza nas do szukania oszczędności na każdym polu. Powyższe dotyczy nie tylko gospodarstw domowych, ale także podmiotów gospodarczych, dla których nakładane obostrzenia są równoznaczne ze znaczną redukcją przychodów. Postawione pod ścianą firmy starają się za wszelką cenę zminimalizować koszty prowadzenia działalności. Jednym z wielu obszarów, w którym oszczędności mogą szukać nie tylko przedsiębiorstwa, ale i osoby prywatne, jest korzystanie z drukarki.

Drukarka to jedno z tych urządzeń, które w domu i firmie pracuje na cały etat. Drukujemy coraz więcej i coraz chętniej. Czy słusznie? Może warto ograniczyć ilość zapełnianych tuszem arkuszy? Cóż, to każdy użytkownik urządzeń drukujących sam wie najlepiej, bo o ile nie wszyscy mają faktyczną potrzebę drukowania dosłownie każdego tekstu, to dla wielu osób takie działanie jest wręcz koniecznością. Samo założenie, że drukarka będzie używana wyłącznie wtedy, kiedy jest to absolutnie niezbędne, może przynieść spore oszczędności. Redukcja kosztów nie polega jednak na odłączeniu urządzenia z gniazdka elektrycznego i zapomnienia o nim. Gdy musimy korzystać z drukarki, najwięcej zaoszczędzimy na podstawowych materiałach eksploatacyjnych – tuszach i tonerach.

Kupuj z głową

Oryginalne zasobniki z tuszem i kasety z tonerem kosztują sporo, a w niektórych przypadkach – bardzo dużo. To właśnie te elementy eksploatacyjne w największym stopniu nadwyrężają tę część budżetu, którą gospodarstwa domowe i podmioty gospodarcze przeznaczają na korzystanie z drukarki.

Przeciwwagą dla oryginalnych elementów są zamienniki. Najtańsze kosztują ułamek ceny tonerów i kartridżów, na których widnieje logo producenta drukarki. Rozsądek podpowiada zatem, że w trakcie zakupu zamienników, w dobie pandemii warto wybrać najtańszy produkt. Niestety, takie założenie jest sporym błędem.

Wybierając najtańsze materiały eksploatacyjne, w praktyce kupujemy elementy, które zapewnią ledwie przeciętną (w najlepszym wypadku) jakość wydruku i mizerną wydajność. Gdzie tu oszczędność, skoro za chwilę trzeba będzie kupić kolejny wkład (a skoro w dobie pandemii punkty naziemne mogą być zamknięte, do ceny trzeba doliczyć też koszt wysyłki)?

Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z zamienników, przeciwnie. Należy natomiast wybierać te z najwyższej półki, które dostępne są w sklepie internetowym Artjet. Oczywiście, ich cena będzie wyższa niż najtańszych modeli, ale tylko pozornie. Markowe zamienniki pozwalają wydrukować więcej stron, nawet w porównaniu z oryginalnym wkładem, więc najtańsze podzespoły nie mogą równać się z nimi w tej kwestii. Kolejna rzecz, producenci markowych zamienników często dają gwarancję na swoje produkty, która obejmuje także urządzenie. Oznacza to tylko tyle, że jeżeli korzystanie z zamiennika doprowadzi do uszkodzenia drukarki, jego producent bierze na siebie jej naprawę. Wygląda więc na to, że firmy sygnujące markowe wkłady są pewne jakości swoich produktów.

drukarka w biurze

Regeneracja kaset i kartridżów? Tak, ale pod jednym warunkiem

Kolejna metoda pozwalająca na ograniczenie kosztów wydruku to samodzielna regeneracja zużytych wkładów. W ten sposób zaoszczędzimy jeszcze więcej, niż kupując wysokiej jakości zamienniki. Czyżbyśmy właśnie znaleźli metodę idealną? Cóż, nie do końca.

O ile prawie każdy wkład można poddać regeneracji, to nie trzeba pamiętać, że nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Producentom drukarek zależy na tym, żeby użytkownicy kupowali wyłącznie oryginalne elementy (to właśnie w tym obszarze kryje się lwia część ich przychodów). W związku z tym, prawidłowa regeneracja może udać się wyłącznie osobie dobrze zaznajomionej z budową kartridżów i kaset i dysponującej sporymi zdolnościami manualnymi.

Mając to na uwadze, nie podejmuj się regeneracji, jeżeli nie czujesz się mocny w tym temacie. Może bowiem okazać się, że pieniądze wydane na zestaw do napełniania wkładów pójdą na marne, a w rezultacie i tak będziesz musiał kupić nowy tusz albo toner.

Jeżeli jednak masz pewność, że poradzisz sobie z tym zadaniem, warto spróbować swoich sił. Właściwie zregenerowany wkład będzie odznaczał się znaczną wydajnością, a oryginalna jakość wydruku zostanie zachowana.