Przekroczyć próg - Równy dostęp osób niewidomych i słabowidzących do życia społecznego i zawodowego.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Strona główna
Czcionka:   A domyślna |A średnia |A duża | zmień kontrast |
Jesteś tutaj: Strona główna » Ciekawostki

Sztuka w smartfonie. Sztuka dla każdego (27 lutego 2017)

Ikonografika przedstawiająca zasadę działania aplikacji OpenArt

Każdy może bez przeszkód zwiedzać i podziwiać dzieła sztuki. Każdy, biorąc także pod uwagę ludzi niewidzących i niesłyszących. Pomocą służy aplikacja OPENArt stworzona przez zespół naukowców i informatyków.


Z aplikacji można korzystać zarówno w domu, jak i w muzeum. Będąc w pobliżu dzieła sztuki program rozpozna je i wyświetli odpowiedni film z wyjaśnieniami. Pokaz ten uzupełniony jest napisami (po polsku i angielsku), ścieżką dźwiękową (także dwujęzyczną), w której uwypuklone są elementy audiodeskrypcji, czyli takiego opisania obrazu lub rzeźby, by niewidzący mógł ją sobie swobodnie wyobrazić. Osoby niesłyszące mają możliwość włączenia tłumaczenia na język migowy. Wszystkie te dodatki można w różny sposób konfigurować i zestawiać ze sobą. Przy tym aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, co gwarantuje, że więcej czasu możemy poświęcić na kontemplowanie dzieła niż na mozolne klikanie i odnajdowanie się w bałaganie opcji.

Aplikacja już teraz opisuje dzieła sztuki z trzech polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. Można ją pobrać za darmo w Google Play, jak i App Store.

Przy tym, co warto szczególnie podkreślić, OpenArt jest też oprogramowaniem, które przysłuży się wszystkim, pełno i niepełnosprawnym, pragnącym poznać charakterystykę, odniesienia, kontekst powstania dzieła i sylwetkę autora. Korzystać mogą z niej także osoby, które z różnych względów nie mogą wybrać się do muzeum. Dzięki aplikacji będą mogły zapoznać się z dziełami sztuki z dowolnego miejsce na świecie. To że aplikacja działa na razie w trzech muzeach nie oznacza, iż inne zbiory artystyczne nie będą mogły z niej korzystać, poszerzając dostępną bazę wiedzy.

Istnienie tego multimedialnego przewodnika ma wtedy sens, kiedy będzie on szeroko używany, i kiedy kolejne muzea będą adaptować go do swych kolekcji. Między innymi dlatego twórcy aplikacji prowadzą różnorodne działania promocyjne, Jednym z kluczowych elementów tej aktywności jest film promocyjny, który zamieszczamy.

 

Aplikacja OpenArt powstała w ramach projektu „Sztuka współczesna dla wszystkich” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Innowacje Społeczne. Więcej informacji o aplikacji OpenArt na stronie internetowej konsorcjum.

Linki