Przekroczyć próg - Równy dostęp osób niewidomych i słabowidzących do życia społecznego i zawodowego.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Strona główna
Czcionka:   A domyślna |A średnia |A duża | zmień kontrast |
Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Konkurs na nową legitymację osoby niepełnosprawnej (15 lutego 2017)

Wzór nowej legitymacji osoby niepełnosprawnej. Propozycja portalu Niepełnosprawni.pl

Do marca 2017 r. określone zostaną zasady i tryb wydawania nowych legitymacji osób z niepełnosprawnością. Sam ich wygląd rozstrzygnie konkurs, w którym każdy będzie mógł wziąć udział. Przewidziana jest nagroda. Dowiedzieliśmy się też, czy trzeba będzie wymieniać stare legitymacje i na nowo się orzekać.


Na dziś wiadomo, że nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością otrzymają formę plastikowych kart i będą obowiązywały od 1 sierpnia 2017 r. Ich wzór i sposób zabezpieczenia przed fałszerstwem będą konsultowane.
Postulaty wzięte pod uwagę

Przypomnijmy, że pod koniec lutego na naszym portalu opublikowaliśmy postulat, by przy okazji zmian zasad wydawania legitymacji osobom z niepełnosprawnością zmienić także wygląd tych dokumentów (na zdjęciu nasza propozycja). Artykuł „Zmieńmy legitymację, zmieńmy symbol” wywołał lawinę komentarzy. Z tekstem, w którym zaprezentowaliśmy projekt nowej legitymacji, w ciągu ledwie tygodnia zapoznały się tysiące osób.

„Przy opracowaniu wzoru blankietów legitymacji wzięte zostaną pod uwagę postulaty zgłaszane przez różne środowiska osób niepełnosprawnych, w tym również dotyczące określenia rodzaju dokumentu w języku innym niż polski oraz jego formy i wzoru, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb wynikających z charakteru dysfunkcji osób niepełnosprawnych – czytamy w informacji otrzymanej z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Przewiduje się ogłoszenie konkursu na opracowanie projektu szaty graficznej legitymacji osoby niepełnosprawnej.”


Czy stare legitymacje będą obowiązywać?

W związku z wieloma docierającymi do nas pytaniami Czytelników i pracowników samorządów, zapytaliśmy także o to, czy dotychczasowe legitymacje stracą ważność.

W odpowiedzi podkreślono, że znowelizowana Ustawa o rehabilitacji „nie określa kwestii ważności dotychczas wydawanych legitymacji, a zatem można przyjąć, iż nie tracą one swojej ważności.”

Czy aby uzyskać nową legitymację, trzeba się będzie ponownie orzekać?


„Przedmiotowa ustawa nie przewiduje zarówno wymiany dokumentów, jak też konieczności ponownego orzekania się celem uzyskania legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności wg nowych wzorów” – czytamy w odpowiedzi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Żródło: Niepełnosprawni.pl

Linki