Przekroczyć próg - Równy dostęp osób niewidomych i słabowidzących do życia społecznego i zawodowego.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Strona główna
Czcionka:   A domyślna |A średnia |A duża | zmień kontrast |
Jesteś tutaj: Strona główna » Bądź świadomy - bądź widoczny

Bądź świadomy - bądź widoczny

 

Ośrodek Pomocy Społecznej realizujący w imieniu Miasta Rybnika i w partnerstwie z Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Śląski projekt „Przekroczyć próg” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, rozpoczyna kampanię społeczną "Bądź świadomy - bądź widoczny", której celem jest zwiększenie świadomości społecznej i podjęcie rozwiązań zapewniających bezpieczną, przyjazną przestrzeń publiczną i komunikację miejską osobom niewidomym i słabo widzącym.

 

Na szkoleniach realizowanych w ramach naszego projektu osoby z dysfunkcją wzroku uczą się poruszania z białą laską oraz orientacji przestrzennej, co ma zapewnić im integrację ze środowiskiem lokalnym i stać się pełnoprawnym użytkownikiem przestrzeni publicznej. Jednak napotykają na problemy z jednej strony związane z korzystaniem z przestrzeni i komunikacji miejskiej, z drugiej zaś stanowią zagrożenie dla ruchu drogowego (np. brak odblasków, dźwiękowych sygnalizatorów na przejściach dla pieszych, nie wszystkie środki transportu zbiorowego wyposażone są w informację dźwiękową itp.).

W ramach kampanii przewidujemy cykliczne spotkania z przedstawicielami transportu zbiorowego, Policją, Strażą Miejską, Urzędem Miasta (Wydział Dróg, Wydział Komunikacji, Wydział Architektury, Wydział Polityki Społecznej), szkołami średnimi i wyższymi o profilu budowlanym, inwestorami, wykonawcami, itd.

 

Liczymy na Państwa zainteresowanie naszą inicjatywą i uczestnictwo w spotkaniach, których celem jest wspólne podjęcie działań i zaproponowanie rozwiązań w zakresie :

1. przyjaznego osobom niewidomym i słabo widzącym transportu zbiorowego,

2. projektowania przestrzeni publicznej,

3. zwiększenia bezpieczeństwa na drogach zarówno tej grupy osób jak i innych użytkowników .

 

Uczestnikami każdego spotkania będą również Beneficjenci projektu „Przekroczyć próg” oraz zainteresowani członkowie Polskiego Związku Niewidomych Okręg Śląski.

 

Kampanię społeczną "Bądź świadomy - bądź widoczny" rozpoczynamy od dnia 01 października 2010 roku.

 

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy.

 

Osobą do kontaktów roboczych jest:

Koordynator projektu - Mirosław Górka; 32 4221111 wew. 351; e-mail: projekty@opsrybnik.pol.pl

 

 

Przeczytaj także

Pliki do pobrania

Linki