Przekroczyć próg - Równy dostęp osób niewidomych i słabowidzących do życia społecznego i zawodowego.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Strona główna
Czcionka:   A domyślna |A średnia |A duża | zmień kontrast |
Jesteś tutaj: Strona główna » Media o nas

Dostrzegli możliwości (Gazeta Rybnicka, 26 maja 2014)

Dni Otwarte w PAL

Halina Woźnica wspomina kurs wizażu i tańca. Halina Pomykoł i Krystyna Kurzyca mówią o korzyściach z nauki pisma brajla, poruszania się w terenie, czy obsługi komputerów. Swoimi wrażeniami dzielą się w Punkcie Aktywności Lokalnej przy ul. Chrobrego, który również powstał w ramach projektu „Przekroczyć Próg” realizowanego przez miasto, Ośrodek Pomocy Społecznej i Polski Związek Niewidomych–Okręg Śląski.

 

— Chwała środkom unijnym! — mówi z nieukrywanym entuzjazmem Wanda Konieczkowicz, prezes rybnickiego koła Polskiego Związku Niewidomych. — Projekt był strzałem w dziesiątkę. 50 uczestników zostało wszechstronnie wyszkolonych, pokonało własne bariery, uwierzyło w siebie i zaprzyjaźniło się, a kilkoro znalazło pracę. Zyskaliśmy też dobrze wyposażoną świetlicę, która mimo zakończenia projektu wciąż tętni życiem. W czerwcu będziemy tutaj organizować kolejne szkolenia, m.in. z pisma brajla i nauki chodzenia z laską — dodaje. To właśnie w Punkcie Aktywności Lokalnej, nazywanej przez wszystkich świetlicą, 8 maja z okazji dziesięciolecia Polski w Unii Europejskiej zorganizowany został dzień otwarty. W jego trakcie można było przekonać się, jak na co dzień żyją osoby słabowidzące i niewidome, zaczynając od prostych dla nas czynności jak parzenie kawy, przygotowywanie posiłków i praca przy komputerze, po mierzenie ciśnienia, nawlekanie igły, poruszanie się z białą laską, a na grze w szachy skończywszy. — Nasi członkowie świetnie sobie radzą. Niewidoma Krysia Kurzyca potrafi ustawić zegarek i komórkę, policzyć pieniądze, pracować przy komputerze, a do tego robi piękne ozdoby. Niewidomi mają złote ręce — opowiada Wanda Konieczkowicz o członkach rybnickiego koła, w którym zarejestrowanych jest ponad 160 osób z Rybnika i okolicznych miast (ośmioro z nich to dzieci od trzech do 15 lat). — Projekt „Przekroczyć próg” był super. Dobrze się stało, że na naszej drodze pojawił się ktoś, kto się nami zainteresował, a to ważne, bo niewidomy pozostawiony sam sobie po prostu się zamyka — mówi Halina Woźnica.

 

Tym kimś był Mirosław Górka, specjalista ds. projektów w rybnickim OPS. Chciał napisać projekt dla organizacji z potencjałem. Wybrał więc niewidomych. — Starałem się wsłuchać w ich potrzeby i oczekiwania. Chodziło o to, by zwiększyć ich aktywność zawodową i sprawić, by uwierzyli w swoje możliwości. To był długi i żmudny proces, ale każdy z uczestników projektu to inna, często dramatyczna historia. Tomek, który został potrącony na przejściu dla pieszych, stracił wzrok i praktycznie przez kilka lat nie wychodził z domu. Teraz widuję go tutaj bardzo często — opowiada Mirosław Górka i dodaje: — Zakładaliśmy, że to my będziemy dla nich nauczycielami, a było odwrotnie.  Wsłuchując się w potrzeby niewidomych i niedowidzących Górka administruje też wielokrotnie nagradzaną stronę internetową dostosowaną do osób z dysfunkcją wzroku (www.przekroczycprog.com.pl). — Jedna z niewidomych jadąc autobusem, jak zwykle liczyła przystanki. Kiedy kierowca nie zatrzymał się na dwóch dziewczyna wysiadła w szczerym polu. To zdarzenie sprawiło, że w ramach projektu stworzyliśmy też kampanię „Bądź świadomy–bądź widoczny”, do udziału w której zaprosiliśmy m.in. przedstawicieli transportu zbiorowego, wydziału dróg, architektury, komunikacji oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – policji i straży miejskiej. W efekcie Plaza, jako pierwsza w Polsce, zastosowała w budynku oznaczenia kontrastowe, a dokumentacja przetargowa zakłada, że autobusy kursujące po mieście mają być niskopodłogowe, a nowotworzone przejścia dla pieszych mają tzw. kostkę integracyjną i coraz częściej są udźwiękowione. Wiele się zmieniło i spora w tym zasługa Unii Europejskiej, miasta i dobrej woli wszystkich stron uczestniczących w projekcie — mówi Mirosław Górka.

 

Rybniczanin sam jest beneficjentem Europejskiego Funduszu Społecznego. Jako stypendysta programu „Doktoranci dla innowacji – Design Silesia” badał społeczność zabrzańskiego osiedla Zandka. Pracę zaczynał od realizacji dużego międzynarodowego unijnego projektu w schronisku Brata Alberta, dziś ma ich na koncie kilkanaście. — Największe realizowane przez OPS w Rybniku to „TRAF”, „Skorzystaj z Szansy” i „Przekroczyć próg”. Najbardziej skomplikowany był ten pierwszy, najbardziej różnorodny ten ostatni. Bowiem kiedy niewidomi nauczyli się już poruszać w przestrzeni publicznej, zaczęli obawiać się o swoje bezpieczeństwo, więc zorganizowaliśmy dla nich kurs samoobrony. Mówili, że chętnie poszliby na zabawę sylwestrową, ale nie potrafią tańczyć. Nadrobili to na specjalnym kursie. Panie nauczyły się również wizażu pod okiem specjalistów współpracujących z kancelarią prezydenta Komorowskiego. Niewidomi to najbardziej wesoła i towarzyska grupa, z jaką pracowałem — podsumowuje Mirosław Górka. Mówi, że warto wyciągać pomocną rękę do organizacji pozarządowych. — Związek był „Kopciuszkiem”, który zmienił się w rozpoznawalną organizację z prężnie działającym Punktem Aktywności Lokalnej, który stał się dla uczestników projektu drugim domem. Gdyby nie środki unijne nie siedzielibyśmy w tak przyjaznej świetlicy, wyposażonej w cztery stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, w maszyny brajlowskie i inne sprzęty pomocne niedowidzącym w czynnościach dnia codziennego — wylicza Mirosław Górka, który każdy dzień zaczyna od prześledzenia strony internetowej Urzędu Marszałkowskiego w poszukiwaniu kolejnych możliwości zdobycia dofinansowania do nowych projektów. — To moja strona startowa w komputerze — mówi z uśmiechem Mirosław Górka. (S)

 

  • Przekroczyć próg – projekt realizowany w imieniu miasta przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku oraz partnera: Polski Związek Niewidomych – Okręg Śląski, od października 2009 r. do czerwca 2011 r. Cel: zapewnienie równego dostępu do życia społecznego i zawodowego 50 osobom niewidomym i słabowidzącym. Wartość: 1 119 552,20 zł, kwota unijnego dofinansowania: 951 619, 37 zł.
  • TRAF – Twój: Rozwój, Aktywność, Forma – projekt realizowany w imieniu miasta przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku oraz partnerów: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Rybnika Boguszowic „17-tka”, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych oraz Rybnicki Klub Piłkarski – Szkółka Piłkarska ROW Rybnik, od września 2011 do grudnia 2012 r. Cel: aktywizacja społeczna i zawodowa 100 osób w wieku 15-25 lat z Niedobczyc i Niewiadomia (samotne matki, kobiety w ciąży, niepełnosprawni, osoby zagrożone wykluczeniem społ.), które przerwały naukę na poziomie podstawowym i gimnazjalnym. Wartość projektu: 1 414 119, 76 zł, kwota unijnego dofinansowania: 1 194 099,19 zł.
  • Skorzystaj z szansy – projekt realizowany w imieniu miasta przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku od 2008 r. do 2013 r. Cel: integracja społeczna i stworzenie warunków do podejmowania aktywności zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wykluczonych i dyskryminowanych na rynku pracy, w szczególności kobiet. W ramach projektu zrealizowano trzy programy aktywności lokalnej w Boguszowiach, Niedobczycach i Paruszowcu–Piaskach: „Moja dzielnica – moje miejsce”, „Czas na zmiany” i „Dzielnica z pomysłem”, ponadto warsztaty profilaktyczno-terapeutyczne dla młodzieży i program integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych „Jesteśmy razem”. Wartość projektu: 7 186 737,47 zł, kwota dofinansowania: 6.049.498,86 zł.
  • Małe społeczności – wielkie problemy. Skala i specyfika wykluczenia społecznego w wybranych dzielnicach Rybnika – projekt badawczy realizowany przez OPS od maja 2011 r. do marca 2012 r. Cel: zdiagnozowanie skali wykluczenia społecznego i ubóstwa w czterech dzielnicach – Niedobczycach, Boguszowicach, Paruszowcu-Piaskach oraz w dzielnicy Maroko-Nowiny. Wartość projektu: 212.800 zł, kwota dofinansowania: 173.927,86 zł.
  • Nowa perspektywa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w wieku 15-27 lat z Rybnika – projekt realizowany w imieniu miasta przez OPS oraz partnera – fundację Imago od czerwca 2013 do czerwca 2015. Cel: zdobycie nowych umiejętności i podniesienie atrakcyjności na rynku pracy przez 80 bezrobotnych bądź nieaktywnych zawodowo. Wartość projektu 829.364,40 zł, kwota dofinansowania: 804.483,47 zł.
  • Kobieta aktywna – kobietą jutra - projekt realizowany w imieniu miasta przez OPS oraz partnera – Powiatowy Urząd Pracy od października 2005 do września 2007. Cel: ograniczenie bezrobocia wśród 100 kobiet korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Wartość projektu: 628.652,49 zł, kwota dofinansowania: 502.921,99 zł.

 

Źródło: Gazeta Rybnicka (nr 5/515, maj 2014)

Linki